Gün geçtikçe hızına bile yetişemediğimiz sosyal medya durmadan gelişen teknolojisine paralel olarak her gün yepyeni dijital pazarlama trendleri de sürekli kendini güncelliyor.
2018 yılının bitmesine sayılı günler kala, gelecek yılın dijital pazarlama trendleri konuşulmaya başlandı bile. Gelecek yıla dair öngörüler arasında videonun interneti ele geçireceği, ses teknolojilerinin iyice gelişeceğini  sizler için bu haberimizde gündeme aldık. 2019 yılında bizi bekleyen en önemli 3 dijital marketing trendini gelin birlikte okuyalım.
Sosyal medya etkinliklerinde canlı yayın çok moda
Sosyal medya platformları durmadan yeni uygulamalar çıkarıyor. Youtube’un ardından Facebook, Twitter ve Instagram canlı yayın özelliklerini kullanıcılara açmıştı. Hatta Instagram canlı yayına arkadaş davet etmeye olanak sağlayan güncellemeyle iyice el yükseltti. Yapılan bu yatırımlar bizleri şimdiden gelecekte daha nelerin beklediğine şaşırmamak mümkün değil. Yapılan araştırmalar etkinliklerden canlı yayın yapmanın etkileşimi ve de ilgiyi hatırı sayılır oranda arttırdığını net bir şekilde bizlere göstermeye devam ediyor.


Sesle yapılan aramaların ve akıllı cihazların yükselişi
2020’de comscore’a göre, internette yapılan aramaların yarısının ses temelli olacağı tahmin ediliyor. Ses tanıma teknolojisi giderek daha fazla büyüyecek ve bu alana yapılan yatırımlar artacağı öngörülüyor. Nasıl ki daha öncesinde web sitelerinin mobil uyumu arttırıldıysa, yakın zamanda sesle aramaya uygun hale getirilmesi için çabalayacağız. Akıllı ses cihazlarıyla uyumlu içerik daha fazla önem kazanacak. Google Home, Apple HomePod ve Amazon Alexa gibi akıllı hoparlörler piyasaya çıktığından beri zaten büyük bir ilgi dalgası yaratmıştı. Sesle çalışan cihazların rahatlığına tüketici alıştıkça ve sesli aramaların kullanışlılığı fark edildikçe daha fazla markanın bu alana yatırım yapacağını ve özel içerikler geliştireceğini, gelecek yıllarda görmemiz mümkün.

Video interneti ele geçiriyor
İnsanların gün geçtikçe dikkat süresinin azalması ve pek çok insanın blog yazısı okumaktansa video izlemeyi tercih etmesi sayesinde videonun altın çağını sürdüreceği kesin. TheEword’e göre videolar web sitesinde ya da içeriğin yer aldığı sitede kalış süresini yüzde 88’e varan oranda uzatıyor. Videonun içerik dünyasının imparatoru olacağının markalar da artık farkında. Etkinliklerden canlı yayın yapmak, influencerlarla ortak videolar hazırlamak ya da tematik video içerikler yayınlamak gibi yöntemler artık eskisinden çok daha önemli. Video içeriklerin yükselişiyle birlikte video reklam pazarının da büyümesi bekleniyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de video reklam pazarı yüzde 50 büyüyerek 269,5 milyon TL olarak gerçekleşti dersek bu alandaki potansiyel çok daha iyi anlaşılabilir diyebiliriz.


Dijital dünyanın hızına yetişmek ve teknolojinin sunduğu nimetlerden haberdar olmak için bizi takipte kalmanızı öneririz. Hedef kitlenize ulaşmanın en etkili ve en hızlı yolu, dijitalden geçtiğini söyleyecek olursak teknolojiyi doğru kullanmak ve müşterilerinize hızlıca ulaşmak istiyorsanız sizi ofisimize bekliyoruz. Şimdi size soruyoruz aklınızda dijital dünya ile ilgili takılan tüm soru işaretleri için ‘’Altugan Medya’’ ile iletişime geçebilir ve markanızı işin uzmanı sertifikalı dijital ekibimize teslim ederek farkı görebilirsiniz.
İletişim bilgilerimiz; https://altuganmedya.com/iletisim/