Bir dijital ajansla çalışmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler

Hayatımızın her alanında etkili olan dijital dünya, büyük bir hızla gelişiyor. Buna teknolojideki yenilikler de eklendiğinde tüketici davranışlarından, pazarlama stratejilerine kadar her şey bir anda ve büyük bir hızla yön değiştirebiliyor. Yeni gelişmeleri takip etmek, onlara adapte olmak ve gelişmelerin sunduğu avantajları en etkin şekilde kullanmak da bazı konularda uzman desteği almayı gerektirebiliyor.
Dijital pazarlama ve reklam çalışmaları da bu çerçevede değerlendirilebilir. E-ticaret işinizin can damarı da diyebileceğimiz reklam ve tanıtım ihtiyaçlarınız için bir dijital ajansla çalışmanız birçok açıdan size büyük faydalar sağlayabilir ve e-ticaret sitenizin başarısını da önemli oranda artırabilir.
Fakat sizin için doğru ajansı belirleyebilmek için öncelikle bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var…


Piyasadaki yerinizi ve hedeflerinizi belirleyin
Piyasanın durumunu araştırmanız ve sektörünüzde tam olarak durduğunuz yeri bilmeniz, işinizle ilgili hedeflerinizi belirlemede oldukça önemli bir adım olabilir. Dijital ajansların sunduğu hizmetler arasında bu türden analizler ve raporlamalar olsa da, ajansınızla doğru iletişim kurabilmek ve onlardan tam olarak ne istediğinizi anlatabilmek için öncelikle sizin kendinizi tanımanız çok daha faydalı bir adım olabilir.
Bu şekilde ajansınızla çalışmaya başladıktan sonra hangi noktadan başladığınızı ve nereye geldiğinizi de daha açık bir şekilde görebilirsiniz.
KPI raporları işinizi değerlendirebilmeniz için size bu noktada büyük bir fayda sağlayabilir. KPI (Key Performance Indicator) yani ‘Anahtar Performans Göstergesi’ içeriğindeki birçok değerle tam olarak hedefinizi, hedefinizin neresinde olduğunuzu ve şuan bulunduğunuz durumun önceye göre daha iyi mi yoksa kötü mü olduğunu görebilmenizi sağlaması açısından oldukça önemli. Bu raporlar sonucu hedefinize doğru nasıl bir yön çizmeniz gerektiğini görebileceğiniz gibi, gerçekten bir ajansa ihtiyacınız olup olmadığını da daha net bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Ajansın size hangi hizmetleri sağlayabileceğini araştırın
Ajanslar sizin hedefleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda çalışmalar yapabilir, farklı stratejiler geliştirebilirler. Bu yüzden tam olarak ne istediğinizi anlatmanız, onların da size hedefinize ulaşma konusunda doğru stratejiler sunabilmesi açısından büyük önem taşıyor. Dijital ajansınızı belirlerken öncelikle hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğunu belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Bazı dijital medya ajansları, video prodüksiyon aşamasından, fotoğraf çekimine kadar geniş bir yelpazede hizmet verirken, bazı ajanslar sadece stratejik danışmanlık noktasında kalabiliyor.

Size en uygun ajansı seçin
Dijital reklam ve pazarlama sektöründeki büyüme bu alanda faaliyet gösteren dijital ajansların sayısını da her geçen gün artırdı. SEO’dan, sosyal medya pazarlamaya, viral pazarlamadan, çok kanallı dijital pazarlamaya kadar birçok açıdan etkin olarak değerlendirilebilecek geniş bir çerçeveden bahsediyoruz. Bu noktada ajansınızı belirlerken birçok ayrıntıya dikkat etmenizde fayda var.
Öncelikle ajansın hizmet yelpazesi ve tecrübesi en önemli kriterler olarak değerlendirilebilir. Sektörde güçlü ve tecrübeli birkaç ajans arasında kararsız kaldığınızda ise, ajansların referanslarına bakarak hangi markalarla, nasıl çalışmalar gerçekleştirdiklerini görebilirsiniz. Tarzını kendinize yakın bulduğunuz, sizin de ilginizi çeken farklı, yaratıcı ve ses getiren işlere imza atmış bir ajansa gönül rahatlığıyla markanızı emanet edebilirsiniz.
Siz de hızla gelişen dijital pazarlama dünyasında daha etkin olmak istiyor ve bir dijital ajanstan destek almanız gerektiğini düşünüyorsanız açıkladığımız bu önemli noktaları değerlendirebilirsiniz.