Pazarlama her şeyden önce doğru anlaşılması gereken konulardan birisidir. Çoğu kişi pazarlamayı yanlış tanımlarken, pazarlamayı satışla karıştıranlar bile vardır. Pazarlama, her şeyden önce bir iletişim sürecidir. Başından sonuna kadar süre gelen bu süreç içerisinde pazarlama; ürün ya da hizmet henüz ortaya çıkmadan başlatılan ve ortaya çıkıp satıldıktan sonda da devam eden zincirleme bir durumdur.

Yıllar öncesine gidecek olursak cep telefonları ile iletişimde olmak birer hayal iken, şu anda neredeyse her sene değiştirdiğimiz ve çoğunlukla eğlence amaçlı kullandığımız bir cihaz haline geldi. Bu şu anlama geliyor; 30 yıl öncesi ile bugünkü iletişim algısı çok farklı.

Cep telefonu insanlar için bir haberleşme aracıyken, şu anda daha çok sosyalleşme ve eğlence aracı haline geldi diyebiliriz. Dolayısıyla birkaç yıl önce yapılan pazarlama kampanyaları bugünün tüketicisi üzerinde işe yarayamayabiliyor.

Teknolojinin her geçen gün gelişmeye devam etmesi, dijital reklam dünyasını da doğrudan etkiliyor. İnternetin odak olduğu yeni nesil pazarlamada ulaşılabilen net ölçümleme, dönüş ve trafik gibi etkenler, online pazarlamayı diğer mecralardan daha tercih edilir hale getiriyor fakat doğru stratejiler kullanılmadığı taktirde dijital pazarlama beklenen etkiyi yaratamayabiliyor. Artık markalarımızı bizler değil tüketicilerimiz yönetiyor. Eskiden pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri olan “Sana neden inanayım”ın yanına “Senden neden bahsedeyim” sorusu geldi. Anlık pazarlama dediğimiz tüketicinin reaksiyonlarına göre hareket edebilme olgusu, bir markanın gidişatını tamamen değiştirebilecek hale geldi. Yeni dönemde pazarlamacılar için kritik noktalardan bir diğeri “yeni müşteriyi” doğru tanımlamak ve onu iyi tanımak. Çünkü fark yaratanlar, sadece müşteriyi en iyi tanıyanlar arasından çıkıyor.

Tabi hedef kitlenizin, kendisi için tasarlanmış olup sorununa/yoksunluğuna çözüm bulacağını bildiği ürün/hizmetten vazgeçmesi kolay olmayacaktır. Kısacası her kişi kendisini özel hissettiği koşullarda kalmayı tercih edecektir.

Bu durumda şirketlere ve içerik üreticilere de dijital dünyadaki gelişmeleri takip edip, hedef kitlelerinin tercihleri doğrultusunda pazarlama stratejilerine yön vermek düşüyor. Mobil cihazlar aracılığıyla internet erişim oranının, pazarlama iletişimindeki artışını da göz önünde bulundurursak, tüm marka altyapınızın mobil cihazlara tam uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Siz de teknolojinin nabzını tutup, tüm gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız gelin tanışalım: https://altuganmedya.com/iletisim

Bizi takip edin.