Google artık dijital dünyada her geçen gün karşımıza çıkıyor öyle değil mi? Sırayla gidecek olursak şimdi, İşletmenizin Web sitenizi kurdunuz, sosyal medya hesaplarınızı oluşturdunuz, reklamlar da verdiniz… Peki SEO diye bir şey hiç duymadınız yada uzanmak istemediğiniz bir yerde duruyor.

  • Şimdi nedir bu SEO?
  • Ne işe yarar?
  • Siz Google – Google da sizi ne kadar tanıyor olabilir?

Şimdi kendi isminizi arattığınızda bile Google da mutlaka size bazı sonuçlar çıkardığını hepimiz biliyoruz. Peki işletmenizin web sitesini google da arattığınız zaman tam olarak kaçıncı sayfadasınız? İnsanlar sizi bulana kadar çoktan başka bir yere mi gitti? Durun, telaş yapmayın. SEO ile daha görünür olmak mümkün.
Şimdi size SEO (Search Engine Optimization) yani (arama motoru optimizasyonu), sizin aramalarda daha yukarıda çıkmanızı ve daha ulaşılabilir olmanızı sağlıyor. Bunun için uzmanlar 2 yol kullanıyorlar.


Search Engine Optimization 2 Önemli başlık altında anlatmak gerekirse;
*Web site optimizasyonu: SEO uzmanı tarafından gerçekleştirilebilecek bu uygulama, siteniz indekslenirken en iyi sonucu elde etmenizi sağlıyor. Google tarafından belirlenen algoritmalara uygun ve doğru kurgulanmış bir web site, sizin arama sonuçlarında üst sıralara tırmanmanızı kolaylaştırıyor.
*İçerik optimizasyonu: Web siteniz SEO’ ya uygun olarak düzenlendikten sonra sıra içeriklerinize geliyor. Web sitenizde yer alan içeriklerin SEO kurallarına uygun olarak oluşturulması ve düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor.


Web Sitenizin İçerikleri Nasıl Olmalı?
Web sitenizin SEO’ya uygun olması yetmiyor. İçeriklerinizin tamamen özgün ve arama alışkanlıklarına uygun olması gerekiyor. Burada anahtar kelimeler devreye giriyor. Elbette bu konu anahtar kelime genişlemesi veya anahtar kelime daralması gibi birçok ayrıntıyı beraberinde getiriyor. Ayrıca değişen arama alışkanlıklarının da sürekli olarak takip edilmesi gerekiyor.
Ben şimdi “Web sitemi ve içeriklerini SEO odaklı oluşturdum, artık en üst sıralarda çıkabilir miyim” derseniz alacağınız cevap “HAYIR” olacaktır. Tabiki bu işlemler size belirli bir fayda sağlayacak ve sıralamanızı yükseltecektir.

Fakat Google’ da üst sırada çıkmak için daha fazlasını yapmalısınız. Unutmayın, arama motorları kullanıcı odaklı olarak geliştirilen platformlar ve gözettikleri ilk şey de fayda. Bu nedenle Google sizi üst sıralara taşımak için kullanıcıya ne kadar faydalı olduğunuzu da denetliyor. Bunun için baz aldığı kriter ise kullanıcının sitenizde ne kadar kaldığı. Eğer site ziyaretçileriniz hemen çıkıp gitmiyor ve sayfanızda vakit geçiriyorsa siz Google için üst sıraların en gözde adayısınız. İşiniz ne ile ilgili olursa olsun, milyonlarca sonucun yer aldığı Google aramalarında üst sıralarda olmak önemli. İşinizin geleceği ve büyüme hayalleriniz için SEO’yu ciddiye almalı ve mutlaka bir SEO uzmanından destek almalısınız. Son olarak, dijital dünya her koluyla alakalı bir bütün ve başarı puzzle’ını tamamlamak için her parçayı en doğru şekilde yerleştirmeliniz gerektiğini söylüyor.Altugan Medya olarak bilgi ve tecrübelerimizden faydalanmanızı ve bizi takipte kalmanızı öneriyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın daha detaylı bilgi için sizleri ajansımıza kahve içmeye bekleriz.