Sosyal medyada öne çıkmak ve fark yaratmak için şimdi size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizler için derledik. Günümüzde artık hemen hemen herkesin haberleşmek ve bir şeyleri paylaşımda bulunmak için kullanmaya başladığımız sosyal medya, bugün bu basit iletişim ihtiyacının çok daha ötesinde bir yerde duruyor. Sosyal medyayı artık yalnızca eğlenmek ya da vakit geçirmek için değil, daha farklı amaçlarla kullanıyoruz. Markalar açısından baktığımızda da sosyal medyanın artık salt bir iletişim kanalı olmaktan çıkarak marka kimliğinin önemli bir parçasına dönüştüğünü görüyoruz. Markalar sosyal medya mecraları aracılığı ile takipçileri ve potansiyel müşterileri ile direkt iletişime geçebiliyor, karşılıklı etkileşim sağlayabiliyor, kendileriyle ilgili önemli mesajları geniş kitlelere ulaştırabiliyor ve kullanıcı memnuniyetini ölçebiliyor.

Sosyal medyada öne çıkmak
Sosyal medya bir marka için potansiyel kitlesine ulaşmasını sağlayan etkili bir mecra. Fakat günden güne artan büyüme hızı ve aramıza yeni katılan sosyal ağlar fark edilmeyi giderek daha da zorlaştırıyor. Sosyal medyada insanların dikkatini çekmenin yolu; önce bu mecrayı iyi tanımaktan ve kaliteli, özgün, paylaşılabilir içeriğe önem vermekten geçiyor. Bunu başaran markalar, ilk sıralarda yerini alıyor. Peki nasıl ön plana çıkacağız, herkesin peşinden koştuğu iyi içerikte neyin nesi? Şimdi sizlere sırayla hepsini kısa kısa anlatacak olursak, önce içerikten başlayalım.

İçerik nedir
İçeriği sosyal medyada bize özgün yazılar ya da görsel formda yapılan paylaşımlarımız olarak tanımlayabiliriz. Bunlar blog yazılarımız ya da attığımız tweetler olabildiği gibi, bir fotoğraf yada video da olabilir.

İyi içerik nasıl olmalı
Sosyal medyada yeterince öne çıkmak için sadece salt içerik üretmek yeterli değil. Paylaşacağımız içeriğin kaliteli ve insanlar tarafından da paylaşılabilir olması ulaşılmak istenen hedef kitlenin ilgisini sürekli bizi takipte kalmaları için çok önemli. Sosyal medyada oluşturulan içerik ne kadar çoksa markaya olan ilgiyi hayli artırır, takipçilerin merakını tetikler ve takipçi sayısına katkıda bulunduğumuz zamanda daha çok değer kazanırız. Birkaç noktaya dikkat ederek sosyal medyada öne çıkmak, fark edilmek mümkün. İşte iyi içeriğin 4 temel sırrı:

  1. Dikkat çekici ve bilgilendirici olun: Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek paylaşımlarınız olsun. Paylaştığınız içerik ve konularla okuyucuların dikkatini çekecek ilginç detaylara yer vermelisiniz. Takipçilerinize sunduğunuz içeriklerinizi okuduklarında ve paylaşma ihtiyacı duyduğu istediği bilgiye rahatlıkla ulaşabilmeliler.
  2. İçeriklerinizi etkili görsellerle destekleyin: Paylaşacağınız iyi içeriği yalnızca üretmiş olmak şimdiki çağda yeterli olmuyor. İçeriğin etkisini fazla karmaşık olmayan ama duygulara hitap eden iyi görsellerle desteklemek çok önemli. Duyguları harekete geçiren etkili görsellerin etkileşimi daha da artırdığı bir gerçek. En etkili görselleri sosyal medya mecralarına uygun ölçülerde paylaşmayı da gözden kaçırmayın.
  3. İçeriği farklılaştır: Tabiki yazılı içerikleri hepimiz seviyoruz fakat yapılan araştırmalar sosyal medyada video, anket ve listelerin çok daha fazla etkileşim aldığını söylüyor bizlere. Akışınızda farklı içeriklere yer vermekten asla çekinmeyin çünkü bu önemli.
  4. Etkileşimi artırın: Etkili içerik ile dikkat çekmek için ilk adım olsa da sosyal medyanın doğası gereği o içeriği yaygınlaştırmak daha önemli. İçeriğinizin daha geniş kitlelerce fark edilmesi ve ön plana çıkması için ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin büyüklüğü ölçüsünde reklam bütçesi ayırmalısınız ve içeriklerinizin reklamını yaparak etkileşiminizi ciddi bir şekilde arttırabilirsiniz. Kaliteli içeriklerle markanızı dijital dünyada bir adım ileri taşımak, takipçilerinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirmek mümkün. Bunun yolu ise, içeriğin ulaşacağı hedef kitleyi doğru tanımaktan ve doğru bir içerik stratejisi belirlemekten geçtiğini söylemek mümkün.


Şimdi size soruyoruz aklınızda sosyal medya yönetimi ile ilgili takılan tüm soru işaretleri için ‘’Altugan Medya’’ ile iletişime geçebilir ve markanızın sosyal medyada ön plana çıkmasını istiyorsanız, sizi ofisimize bekliyoruz. Sertifikalı uzman dijital ekibimizle tanışıp markanızın daha da güçlendiğini görebilirsiniz.
İletişim bilgilerimiz; https://altuganmedya.com/iletisim/